Výběr velikosti

Našli jste na našem e-shopu barefoot boty přesně podle svých představ, ale nevíte jakou zvolit velikost? Pomůžeme vám. Stačí si změřit délku chodidla a přičíst nadměrek 5–10 mm. Pod každým modelem v e-shopu najdete tabulku velikostí. S ní si pak svou naměřenou délku porovnáte, a správnou velikost tak snadno trefíte.

Co a kdy vůbec měřit

  • Nejprve je třeba zaměřit se na nejzásadnější rozměr, a tady délku chodidla (měří se od paty po nejdelší prst – nemusí jít nutně o palec).
  • Nezapomínejte, že chodidlo během dne nabývá na objemu, a měřte ho tak v druhé polovině dne, ideálně navečer.
  • Při výběru zimních bot navíc pamatujte na to, že budete v mrazivém počasí dost možná nosit teplé ponožky, zatímco v letních balerínách budete chodit bez nich.
  • Pokud se navíc neobejdete bez vložek (např. v zimě), pamatujte, že i ony zmenšují vnitřní prostor v botě.

Jak při měření postupovat

Při měření chodidla si vystačíte s čistým listem bílého papíru. Ten položte na rovnou plochu – ideálně na plovoucí podlahu či lino (určitě ne koberec s vysokým vlasem). Následně si na papír bosky stoupněte a přesuňte celou svou váhu na nohu. Nyní se můžete dát do měření:

  1. tužkou označte na papíře patu a nejdelší prst (tedy nejvzdálenější bod chodidla od paty).
  2. Pomocí dlouhého pravítka nebo krejčovského metru změřte vzdálenost mezi těmito dvěma body.
  3. Celý postup zopakujte i u druhé nohy – rozdíl mezi chodidly totiž někdy čítá až 5 mm.
  4. Rozhodující je délka většího chodidla (nerovná se ale velikosti obuvi, protože je třeba počítat ještě s takzvaným nadměrkem).

Proč pamatovat na takzvaný nadměrek

Délka chodidla není to samé, co vnitřní délka boty (zde se můžete běžně setkat s pojmem „stélka“). Pokud si vybíráte barefooty, je potřeba k délce chodidla přičíst ještě nadměrek. Ten je nezbytný k tomu, aby chodidlo při chůzi správně pracovalo, a nenaráželo při tom prsty do špičky boty. Jeho délka se pak různí – jednak podle toho, o jaký typ boty se jedná, a jednak podle toho, co je komu pohodlné. 

Obecně ale platí, že by se měl nadměrek pohybovat mezi 5 a 10 mm, u balerín může být menší, u zimních bot naopak větší.

Velikostní tabulka (délka chodidla, velikost bot)

Velikostní tabulku najdete u každého modelu na e-shopu. Délka v tabulce velikostí odpovídá vnitřní délce boty v mm. Jakmile si změříte obě chodidla a k délce toho většího připočtete požadovaný nadměrek (5–10 mm), získáte rozměr boty, který je pro vás vhodný.

Velikostní tabulka Angles

Velikost EU  35 36 37 38 39 40 41 42+ 43+ 44+ 45+ 46+
Vnitřní délka (mm): 232 239 245 252 259 265 272 282 288 293 299 306
Vnitřní šířka (mm): 89 90 92 93 95 97 98 103 104 105 106 107

Rozměry modelů Angles

Barefoot boty Angles jsou šité na míru českým chodidlům. Sedí tedy na střední až širší nohy. 

Modely Angles vyrábíme jak v dámských velikostech (35–44), tak v mírně širších pánských velikostech (41+–46+), označených znaménkem plus (+). Ženám s drobnými chodidly bude nejlépe sedět užší model balerín Antiopa.

Čas nazout své vysněné barefooty

Jak sami vidíte, správně si změřit nohu není až taková věda, jak by se mohlo zdát. Teď, když víte, jak si správně vybrat velikost, už vám nic nebrání v tom, vkročit do dámského či pánského světa barefootů.